Pozbawienie wszystkich członków korpusu służby cywilnej prawa do zawierania układów zbiorowych pracy

Drukuj
Przewodniczący ZK OMZZPEA
Opublikowano: 5 września 2014
Utworzono: 5 września 2014
Odsłony: 14408

Pozbawienie wszystkich członków korpusu służby cywilnej prawa do zawierania układów zbiorowych pracy jest niezgodne z Konstytucją RP i prawem międzynarodowym - uważa Komisja Krajowa NSZZ Solidarność i składa wniosek w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.

 

Korpus służby cywilnej tworzą mianowani urzędnicy oraz pracownicy zatrudnieni na podstawie umów o pracę. Zdecydowana większość to zwykli urzędnicy, a jednak według zapisów art. 239 Kodeksu pracy nie mają prawa do rokowań i zawierania układów zbiorowych pracy. - Ograniczenie pracownikom służby cywilnej zatrudnionym na podstawie umów o pracę prawa do objęcia układem zbiorowym pracy jest niezrozumiałe - mówi dr Anna Reda-Ciszewska z Działu Eksperckiego Komisji Krajowej. Zaznacza, że członków korpusu służby cywilnej można spotkać w wielu instytucjach. Jako przykład podaje regionalne zarządy gospodarki wodnej, w których ustawę o służbie cywilnej stosuje się od niedawna. - Okazało się, że podpisany wiele lat wcześniej ponadzakładowy układ zbiorowy pracy trzeba częściowo wypowiedzieć - dodaje.

Narusza Konstytucję

We wniosku do Trybunału Konstytucyjnego związkowi prawnicy argumentują, że pozbawienie wszystkich członków korpusu służby cywilnej prawa do podpisywania układów zbiorowych pracy narusza Konstytucję RP oraz konwencję nr 151 Międzynarodowej Organizacji Pracy. Konwencja ta odnosi się do spraw związanych z zatrudnianiem urzędników i zapewnieniem im wolności związkowych. - Art. 59 ust. 4 naszej konstytucji w kwestiach ograniczania wolności związkowych odsyła do aktów prawa międzynarodowego - wyjaśnia dr Anna Reda-Ciszewska.

W tym przypadku punktem odniesienia będzie wspomniana konwencja MOP, która ograniczenie wolności związkowych narzuca tylko w stosunku do pracowników sił zbrojnych i policji. Wobec osób zatrudnionych w urzędach zezwala jedynie na wprowadzenie ograniczeń, ale mogą one dotyczyć tylko urzędników zatrudnionych na konkretnych stanowiskach. - Mogą być to pracownicy zajmujący wysokie stanowiska lub posiadający dostęp do poufnych informacji albo występujący w imieniu państwa i reprezentujący jego interesy. Nie można uznać, że wszyscy członkowie korpusu służby cywilnej spełniają te warunki - mówi dr Reda-Ciszewska.

Agnieszka Konieczny