Można ograniczyć egzekucję z wynagrodzenia przy zleceniach

Drukuj
Eugeniusz Matusiak Przewodniczący ZK ZZPEA
Opublikowano: 20 listopada 2009
Utworzono: 20 listopada 2009
Odsłony: 11752
Egzekucja z wynagrodzenia z umów o dzieło i zlecenia podlega ograniczeniom przewidzianym w prawie pracy. Dotyczy to tylko sytuacji, gdy ma ono charakter okresowy i zapewnia utrzymanie dłużnika.
 
  • Rzecznik chce ograniczyć egzekucję od osób zatrudnionych na umowę zlecenie

encyklopedia Gazety Prawnej

  • egzekucja
 

Minister finansów odpowiedział na pismo rzecznika praw obywatelskich w sprawie ograniczenia egzekucji w stosunku do wynagrodzenia z umów o dzieło i zlecenia. Resort wyjaśnił, że obecnie przepisy ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 229, poz. 1954 z późn. zm.) zapewniają ochronę przed egzekucją również osobom uzyskującym przychody z tytułu umów o dzieło i zlecenia. Dotyczy to okresowych wierzytelności pieniężnych, które stanowią źródło utrzymania dłużnika. W piśmie przyznano, że w tym przypadku decyzję o ograniczeniu egzekucji podejmuje organ egzekucyjny po zbadaniu konkretnej sprawy. Jednak w ocenie MF w zakresie należności z tytułu umów o dzieło i zlecenia nie można zaakceptować ograniczenia egzekucji jako zasady. Nie każda bowiem wierzytelność pieniężna otrzymywana z tytułu tych umów będzie niezbędna do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych zobowiązanego i jego rodziny.

Jednocześnie MF poinformowało rzecznika o możliwości wprowadzenia zmian. Prace w tym zakresie prowadzone będą dopiero w ramach planowanych na 2010 rok prac nad dużą nowelizacją ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Artykuł z dnia: 2009-11-20, ostatnia aktualizacja: 2009-11-20 13: