KOMUNIKAT

Drukuj
Utworzono: 5 kwietnia 2019

W dniu 04.04.2019 r. w gmachu Ministerstwa Finansów odbyło się spotkanie przedstawicieli ministerstwa oraz czterech organizacji związkowych (OMZZPEA, Solidarność, Federacja Skarbowców i Celnicy PL), które to zgłosiły uwagi do projektu ustawy nowelizującej ustawę o postępowaniu egzekucyjnym w administracji o nazwie roboczej UD326. Strona rządowa była reprezentowana przez dyrektorów  Pana Jerzego Owczarka i Pana Arkadiusza Jedynaka, oraz naczelników wydziałów  Panią Małgorzatę Farynę i Panią Jolantę Chrzanowską. W toku dyskusji dotyczącej zgłoszonych uwag zdefiniowano trzy sporne obszary budzące nasze obawy i rozbieżności interpretacyjne:

1) wprowadzenie instytucji "dobrowolnej zapłaty", a wpływ na wynagrodzenie prowizyjne,

2) wprowadzenie instytucji "dobrowolnej zapłaty", a wpływ na przerwanie biegu terminu przedawnienia,

3) wprowadzenie instytucji "dobrowolnej zapłaty", a wysokość preferencyjnych stawek kosztów egzekucyjnych.

Najwięcej kontrowersji i obaw budzi wprowadzenie instytucji "dobrowolnej zapłaty" oraz jej wpływ na wysokość podstawy do naliczenia wynagrodzenia prowizyjnego. Obecna na spotkaniu strona rządowa zapewnia, że w ich ocenie nie ma to wpływu na wysokość wynagrodzenia prowizyjnego uzyskiwanego przez pracowników egzekucji w podległych jednostkach KAS. Pan Dyrektor Jedynak oświadczył, że mogą wydać nawet wytyczne dla podległych jednostek KAS , z których będzie wynikało, że kwoty zapłacone jako "dobrowolna zapłata" stanowią podstawę do naliczenia wynagrodzenia prowizyjnego. Takimi wytycznymi zainteresowany był również pion kierowany przez Pana Dyrektora Owczarka.

Pani Naczelnik Faryna poinformowała, że instytucja "dobrowolnej zapłaty" nie będzie miała negatywnego wpływu na sytuację prawną wierzycieli w zakresie przerwania biegu terminu przedawnienia, gdyż w projektowanych zapisach Ordynacji podatkowej zostanie zmieniony przepis art. 70. Według założeń bieg terminu przedawnienia będzie przerwany tylko raz w toku całego postępowania egzekucyjnego przez pierwszy skuteczny środek egzekucyjny. Pani Naczelnik przedstawiła również wpływ wprowadzenia instytucji "dobrowolnej zapłaty" na wysokość kosztów egzekucyjnych, oraz stosowanie preferencyjnych stawek w wysokości 50% kosztów należnych przy dokonaniu zapłaty przez zobowiązanego. W dniu 03.04.2019 r. został złożony  w Sejmie rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw (o roboczej nazwie UB14). Podczas dyskusji rozstrzygnięto również inne wątpliwości dotyczące pozostałych zapisów i ich ewentualnych skutków dla organizacji pracy komórek egzekucyjnych.