Opinia do projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz

Drukuj
Utworzono: 15 marca 2017

 

W nawiązaniu do projektu w/w rozporządzenia Związek OMZZPEA negatywnie ocenia proponowane nazewnictwo stanowisk starszy kontroler skarbowy, kontroler skarbowy, młodszy kontroler skarbowy w części „Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej”. Powyższe nazewnictwo wniczym nie odzwierciedla rzeczywiście wykonywanych zadań. Osoby na dotyczczasowych stanowiskach będących odpowiednikiem: komisarza skarbowego, starszego inspektora i inspektora skarbowego w większości zadań zajmują się przygotowywaniem różnego rodzaju orzeczeń tj. postanowień i decyzji administracyjnych oraz podatkowych z zakresu skarbowości, wprowadzaniem danych do systemu komputerowego oraz na przykład rozliczaniem przydzielonych służb w postępowaniu egzekucyjnym. Zadania te obejmują szeroki zakres wiedzy specjalistycznej z zakresu egzekucji administracyjnej, przepisów prawa podatkowego jak również innych współdziałających takich jak kodeks karny, kodeks pracy, kodeks rodzinny, spadki i darowizny oraz przepisy wykonawcze do wymienionych przepisów. Praca przważnie wykonywana jest w terenie i wymaga dużej asertywności i odwagi by stawić czoła podmiotowi gospodarczemu wyposarzonemu w szeroką rzeszę prawnikow i innych specjalistów.

W związku z powyższym proponuje się słowo „kontroler” zamienić na „specjalista” oraz wprowadzić stanowisko „egzekutor” i „specjalista egzekutor” co było by zgodne z obowiązującymi przepisami ustawy egzekucyjnej i przepisów wykonawczych.

Ponadto niezrozumiałym jest pozostawienie poborcy skarbowego w części stanowisk wspomagających. Obecnie stanowisko poborcy skarbowego niczym nie przypomina poborów kojarzonych z wykonywaniem zadań tylko w terenie. Z chwilą wprowadzenia nowelizacji ustawy egzekucyjnej oraz wielu rozporządzeń wykonawczych, rola poborcy skarbowego diametralnie zmieniła się, bowiem przejęli i wykonują oni wiele zadań, które dotychczas pozostawały w zakresie referentów, inspektorów i komisarzy skarbowych w egzekucji administracyjnej. Praca obecnego poborcy skarbowego wymaga dużej samodzielności oraz szerokiego zasobu wiedzy prawnej o dużej różnorodności począwszy od od prawa egzekucyjnego, poprzez prawo podatkowe do prawa ogólnego z zakresu obrotu majątkiem oraz prawa rodzinnego.

W związku z powyższym proponuje się włączenie poborców do grupy stanowisk specjalistycznych na równi ze stanowiskiem starszego poborcy skarbowego.