Spotkanie w KPRM w dniu 25-03-2015

Drukuj
Utworzono: 26 marca 2015

Ze strony KPRM w spotkaniu w dniu 25 marca br. uczestniczyli:

Pani Monika Dziadkowiec – Dyrektor Departamentu Służby Cywilnej

Pan Hubert Wojtach – Naczelnik Wydziału Finansowania Służby Cywilnej i Analiz w Departamencie Służby Cywilnej

Pani Aneta Klepczyńska – Naczelnik Wydziału Płac w Biurze Budżetowo-Finansowym

Pani Joanna Kulesza – Radca Prezesa RM w Wydziale Finansowania Służby Cywilnej i Analiz w Departamencie Służby Cywilnej

Pan Michał Graczyk – Radca Prezesa RM w Departamencie Prawnym 

Ze strony związkowej OMZZPEA w spotkaniu uczestniczyli:

Eugeniusz Matusiak - Przewodniczący

Grzegorz Bartkowiak - Z-ca przewodniczącego

Wojciech Chwedczuk - Sekretarz OMZZPEA

Spotkanie trwało przez okres dwóch godzin. Głównym i jedynym tematem były wytyczne Ministerstwa Finansów w sprawie zasad wypłat świadczenia za chorobowe i inne dni wolne od pracy w oparciu o rozporządzenie w sprawie "wynagrodzenia prowizyjnego". Zwróciliśmy uwagę na fakt, że RCL już raz odrzucił pomysł MF dotyczący potrącania prowizji wypracowanej w związku z przebywaniem pracownika na wolnym. Zwrócono też uwagę na fakt, że prowizja uzależniona jest od załatwianych spraw w zespole, bądź samodzielnie. Taki jest zapis w rozporządzeniu. Jeżeli pracownik jest na wolnym to nie załatwia żadnych spraw tak więc od tych spraw, gdzie w tym czasie załatwili koledzy z zespołu ale tylko podczas nieobecności on nie otrzymuje prowizji, a prowizja wypracowana dzieli się po równo dla pozostałych członków zespołu. Przy takim wyliczeniu nie ma mowy o podwójnym wynagrodzeniu.
Jeżeli chodzi o potrącanie prowizji:
Przedstawiciel Departamentu Prawnego KPRM wypowiedział się jednoznacznie odnośnie potrącania już wypracowanej prowizji, że już raz pomysł Mf był odrzucony co skutkiem było wykreślenie z projektu rozporządzenia tego zapisu. Niezrozumiałym jest wprowadzenie ponownie tego rozwiązania  wytycznymi. Przyznano rację ZZ, i cytuję słowa " przepisy prawa należy czytać i stosować literalnie, a nie w sposób celowościowy". Celowościowy w tym przypadku to dążenie z uporem do pozbawienia pracowników już wypracowanej prowizji.

Była to pierwsza tura rozmów i jeżeli będzie to konieczne będzie następna. Jeśli będzie taka konieczność ( piszę jeśli) to skład może być poszerzony. Związki przedstawiły swoje niezmienne stanowisko w tym temacie. Wyjaśniono technikę powstawania i naliczania prowizji oraz organizację pracy w ze szczególnym zwróceniem uwagi na załatwianie spraw.
Związek został przyjęty ze zrozumieniem, zwrócono uwagę, że to właśnie my chcemy rozwiązań zgodnych z prawem, a nie celowościowych oraz właśnie  w takiej atmosferze powinien przebiegać dialog społeczny tzn. w atmosferze przekazywania swoich racji opartych na prawie.

Na tym etapie nie wypracowywano jeszcze wspólnego stanowiska.

To tyle na ten czas proszę o cierpliwość, być może że nie będzie potrzeby występować z roszczeniami do sądów takie odniosłem wrażenie.