Spotkanie związkowców i pracodawców na temat zmian w dialogu społecznym

Drukuj
Utworzono: 21 września 2014


 

12 września związki zawodowe (FZZ, NSZZ „Solidarność” i OPZZ) oraz pracodawcy (BCC, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP i ZRP) spotkali się w Warszawie, by ustalić dalsze, wspólne działania mające na celu przygotowanie zmian w zasadach funkcjonowania dialogu społecznego w Polsce i instytucjach, w których dialog ten jest prowadzony.

Z ramienia Forum Związków Zawodowych w spotkaniu uczestniczyli: Przewodniczący FZZ Tadeusz Chwałka i Anna Grabowska, doradca ds. społeczno-prawnych FZZ.

Związki zawodowe zawiesiły swoje prace w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych 26 czerwca 2013 r. opuszczając jej posiedzenie z udziałem premiera Donalda Tuska, które dotyczyło zmian w Kodeksie pracy uelastyczniających czas pracy.

Od tego czasu, najpierw odbyły się wrześniowe manifestacje związkowe w Warszawie, następie konferencji poświęcona przyszłości dialogu w Polsce zorganizowana przez FZZ, a w kolejnych miesiącach osobno spotykali się eksperci związkowi i pracodawców, przygotowując własne projekty zmian regulacji dialogu.

Na spotkaniu 12 września br. obydwie strony, znając już wzajemnie efekty swoich prac, ocenili, że mogą dalej procedować wspólnie. Zgodzili się, że głównym celem będzie wzmocnienie partnerów społecznych, wzmocnienie roli stanowisk wypracowanych w dialogu – w Radzie Dialogu Społecznego oraz Wojewódzkich Radach Dialogu Społecznego. Wstępnie strony zgodziły się bowiem, by tak zmienione nazwy nosiły gremia dialogu na poziomie kraju i województw.

Pracodawcy i związki zawodowe ustalili, że w ciągu dwóch tygodni wskażą prawników, którzy w ich imieniu będą pracowali nad ostatecznym kształtem projektu ustawy o instytucjach dialogu społecznego, ich organizacji, uprawnieniach, zasadach finansowania. Ich prace powinny zamknąć się w okresie dwóch miesięcy. Potem, wspólny projekt związków i pracodawców ma zostać przekazany stronie rządowej.