Interpelacja nr 18552 do ministra finansów w sprawie egzekucji zaległych opłat abonamentu RTV

Drukuj
Utworzono: 26 sierpnia 2013

Urzędnicy skarbowi w ramach akcji ściągania zaległego abonamentu nie będą sprawdzać, kto ma w domu telewizor i czy płaci abonament RTV, po otrzymaniu z Poczty Polskiej tytułów wykonawczych, ograniczają się tylko i wyłącznie do ich realizacji. Liczba wystawianych przez Pocztę Polską tytułów wykonawczych liczy dziś tysiące. Z informacji przekazywanych przez pracowników urzędów skarbowych wynika jednak, że tak hurtowa egzekucja ma wady formalne - Poczta Polska, wystawiając powyższe tytuły, ogranicza się do podania jedynie imienia, nazwiska i adresu dłużnika. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości poborca nie ma czasu, by podjąć z urzędu czynności zmierzające do ich wyjaśnienia. Od tego już krok, by pojawił się nagminnie problem ˝mylenia dłużników˝.

   W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na pytania:

   1. Czy prawdą jest, że przy dochodzeniu Poczty Polskiej w trybie egzekucji administracyjnej zaległości z tytułu niepłaconego abonamentu RTV powszechną zasadą jest ograniczanie się w tytułach wykonawczych jedynie do imienia, nazwiska oraz adresu dłużnika? Przy tak masowej akcji co lub kto jest gwarantem zabezpieczającym przed problemem mylenia dłużników?

   2. Czy urząd skarbowy może, ewentualnie powinien przyjąć od Poczty Polskiej tytuły wykonawcze, w których podane są jedynie: imię, nazwisko oraz adres dłużnika?

   3. Czy resort finansów monitoruje proces egzekucji powyższych tytułów? Czy zostały przesłane do urzędów skarbowych wytyczne gwarantujące poprawność oraz jednorodność w podejściu do powyższej egzekucji?

   4. Czy ministerstwo - w związku ze społecznie szkodliwym aspektem egzekucji zaległych opłat abonamentu RTV - poprze propozycje abolicji w rzeczonej sprawie?

   Z poważaniem

   Poseł Beata Mazurek

Jacek Kapica - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów

 

tekst odpowiedzi na interpelację przed publikacją w aneksie do sprawozdania stenograficznego