Nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Drukuj
Utworzono: 12 listopada 2020

http://ogp.me/ns#">Nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji - PIT.pl

W uzasadnieniu projektu wskazano, że nowelizacja ustawy wynika z potrzeby uregulowania przymusowego dochodzenia należności z tytułu podatku VAT rozliczanego w procedurach szczególnych od podatnika, którego miejscem zamieszkania lub siedziby jest inne państwo niż Polska i deklaracja została złożona w państwie członkowskim innym niż Polska.

Nowe regulacje przewidują, że:

  • do katalogu dokumentów stanowiących podstawę egzekucji administracyjnej dodana zostanie również deklaracja złożona w państwie członkowskim innym niż Polska,
  • zostanie wyłączony obowiązek doręczania zobowiązanemu upomnienia przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego oraz postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego, gdy zobowiązany ma miejsce zamieszkania lub siedziby na terenie innego państwa niż Polska.

Nowe elementy tytułu wykonawczego

Resort finansów proponuje również dodanie nowych elementów w tytule wykonawczym. Mają to być   dane identyfikujące zobowiązanego w państwie członkowskim oraz uregulowanie przeliczania podatku VAT w obcej walucie na walutę polską.

Inne zmiany

Nowa definicja wynagrodzenia

Projekt zakłada, że pod pojęciem wynagrodzenia będzie znajdowało się wynagrodzenie za pracę oraz inne wierzytelności zobowiązanego, w tym świadczenia pieniężne przysługujące z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, wypłacane przez pracodawcę w okresie zatrudnienia, a także w okresie 12 miesięcy od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Objęte ochroną mają być także, w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy, powtarzające się wierzytelności stanowiące jedyne źródło dochodu zobowiązanego będącego osobą fizyczną.

czytaj dalej: